Fortifikationsverket avser att förvärva fastigheten Solna Haga 2:8, även kallad Gate:01, av fastighetsbolaget Fastighets AB Solna Haga. Gate:01 ligger i Frösundavik i Solna kommun mellan E4:an och Brunnsviken och har en lokalyta på 50 000 kvadratmeter och 20 hektar mark. Den kommer att nyttjas av Försvarsmakten. Köpeskillingen är cirka 3,5 miljarder kronor.
– Fortifikationsverket äger, utvecklar och förvaltar robusta försvarsfastigheter för fred, kris och krig. Vi har i uppdrag att stötta utbyggnaden av totalförsvaret genom att bland annat utveckla den militära infrastrukturen. Den här fastigheten uppfyller de kraven. Den är väl placerad med sin närhet till Stockholm och skapar utrymme för Försvarsmaktens kraftiga tillväxt, säger Magnus Önnestig som är stabsdirektör på Fortifikationsverket.
Fortifikationsverket avser tillträda fastigheten i september 2026. Förvärvet är villkorat av regeringens beslut. Därefter startar ett omfattande arbete med att anpassa byggnaden innan Försvarsmakten kan tillträda. Köpeskillingen är cirka 3,5 miljarder kronor.
– Detta är ett mycket positivt besked för oss. En ny etablering för Högkvarteret är nödvändig eftersom fastigheten på Lidingövägen 24 behöver totalrenoveras, vilket kommer ta flera år innan det är klart. Med omvärldsläget behöver vi ett fullt fungerande högkvarter att leda Försvarsmaktens verksamhet ifrån de kommande decennierna, säger konteramiral Jens Nykvist, ställföreträdande chef försvarsstaben.
Byggnaden på Lidingövägen 24 har en omfattande renoveringsskuld och är i behov av en totalrenovering. För att renoveringen ska kunna genomföras på ett säkert och effektivt sätt behöver byggnaden tömmas helt. Detta innebär att ingen verksamhet kan bedrivas i byggnaden under renoveringstiden och att samtliga medarbetare behöver lämna Lidingövägen 24.
Frösundavik ligger i stadsdelen Haga och är en del av Nationalstadsparken. Fastigheten har ett attraktivt läge i ett naturskönt område med goda transportförbindelser.
– Med gemensamma krafter och i samverkan med Fortifikationsverket och Försvarets materielverk är planen att kunna flytta in, i etapper, i anpassade lokaler inom några år, menar konteramiral Jens Nykvist.
Slutmålet är att Högkvarteret långsiktigt ska vara lokaliserat vid nuvarande adresser på Lidingövägen 24, Banérgatan 62 samt vid nya adressen i Frösundavik. Dessa tre lokaliseringar bedöms kunna hantera förändringar i personalstyrkan framåt.
