Forsen utser ny gruppchef i Göteborg

Forsen i Göteborg fortsätter att växa och i takt med det behöver även chefsledet att stärkas upp. Mats Ranäng har därför utsetts till ny gruppchef.

– Det ska bli roligt att få bidra ytterligare till Forsens starka utveckling på Göteborgsmarknaden. Det är en mycket kompetent grupp som jag med min mångåriga erfarenhet från branschen hoppas kunna göra ännu starkare, säger Mats Ranäng.

Mats Ranäng har arbetat som projektledare på Forsen sedan augusti och kommer senast från en roll som vd på Skeppsviken Bygg i Göteborg AB och innan dess var han vd och ägare till PO Hansson Bygg AB.
– Forsen i Göteborg har växt mycket det senaste året men vi är bara i början av en lång resa. Mats har en mycket bred arbetslivserfarenhet och kommer med sina personliga egenskaper och kompetenser att bidra till att Forsen utvecklas ännu mer, säger Mohamed Kiswani, affärsenhetschef på Forsen i Göteborg.

Mats Ranäng kommer att tillträda sin nya roll den 1 november.

Läs också