Image

Försäljningen av Skrapan inledd

AFFÄRER Nyligen skickades en så kallad teaser, kortfattad information om fastigheten, ut till möjliga intressenter av Skrapan. Därmed inleds försäljningsprocessen av Skrapan, som idag ägs av Svenska Bostäder. I processen är det öppet för potentiella köpare att lämna bud på olika delar av fastigheten, genom att tredimensionell fastighetsbildning kan tillämpas.
Publicerad den 10 December 2007

Kristina Alvendal (m) är styrelseordförande i Svenska Bostäder. Hon är också bostads- och integrationsborgarråd i Stockholm. Hon ser positivt på att försäljningen av Skrapan nu är inledd:
– Jag välkomnar att vi nu tar första steget mot försäljning av Skrapan. Det är bra att en privat aktör kan ta vid och driva denna fastighet. Staden ska inte driva kommersiell verksamhet utan fokusera på kärnverksamheten – stockholmarnas välfärd, säger Kristina Alvendal (m).

Hon fortsätter:
– För mig är det en självklarhet att studentbostäderna ska finnas kvar. Det är ett annorlunda, modernt och populärt boende - många studenter vill bo i Skrapan, säger Kristina Alvendal (m).

I Stockholms stads budget för 2008 ges direktiv till Svenska Bostäder att tillsammans med Stockholm Stadshus AB förbereda försäljning av Studentskrapan.

- Eddie Ekberg
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige