Image

Fler förrådsinbrott tvingar fastighetsbranschen att tänka nytt

Bostäder Tjuvarna har anpassat sig efter våra pandemivanor och slår allt oftare till mot källare och vindar istället för bostäder. Antalet förrådsinbrott ligger idag på den högsta nivån på över 20 år. Så här anpassar sig ett antal av landets fastighetsägare efter tjuvarnas nya brottsfokus.
Publicerad den 25 Januari 2023
- Jonas Slättung
[email protected]

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige