Fjärde byggnaden i Prologis Park

Prologis bygger sin fjärde anläggning i Prologis Park i Göteborg. Byggnaden blir cirka 15 000 kvadratmeter.

– Investeringen stärker Göteborg som Nordens logistiknav. När ett världsledande företag som Prologis utökar sin närvaro här får vi ytterligare en bekräftelse på hamnens stora betydelse för Sverige och övriga Norden. Göteborg har starka handels- och logistiktraditioner. Det finns 2 300 utlandsägda företag i regionen och ungefär hälften av dem ägnar sig åt export, säger Roger Strömberg, näringslivschef på Business Region Göteborg.

– I Göteborg är utbudet klart begränsat, vilket inskränker valmöjligheterna för våra kunder. Den starka efterfrågan på nya logistikytor har gett oss självförtroendet att starta en riktad spekulativ satsning på denna nyckelmarknad, där vi har 100 procent beläggning, säger Allan Lavén, regiondirektör för Prologis Norden.

Den nya fastigheten uppförs på Arendals industriområde med direkt anslutning till Göteborgs Hamn. Den utformas för upp till två kunder. Fastigheten beräknas bli klar under sista kvartalet 2014. Logistikparkens tre befintliga byggnader på närmare 53 000 kvadratmeter är fullt uthyrda.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer