Niklas Wykman, finansmarknadsminister, höll under måndagen en pressträff med anledning av den oro som finns på den finansiella marknaden. Han beskriver läget som bekymmersamt, att det finns likheter med tidigare kriser och att de noga övervakar de möjliga spridningseffekterna.
Även om vi går mot vår i Sverige så behöver man ta höjd för frostnätter till följd av utvecklingen i världsekonomin säger Niklas Wykman (M) på pressträffen.
– Den bakomliggande orsaken är välkänd och omdiskuterad kring de tullar som införs eller som hotas att införas i ekonomin från amerikanskt håll. Vi kan också konstatera att det har aviserats från ett antal länder om olika förslag på motåtgärder mot de här tullarna.
– Men Ursula von der Leyen, ordförande i Europeiska kommissionen, har aviserat att man kan tänka sig att gå i motsatt riktning, för att försöka öka möjligheten att handla istället.
Han noterar att marknaden reagerar med att man tar höjd för att man ska få en global lågkonjunktur, med fallande börskurser. Detta är bekymmersamt säger ministern.
– Det här ser vi globalt världen över. Det är många av oss som har sagt flera gånger att det finns inga vinnare på handelskrig eller att införa tullar.
Niklas Wykman fortsätter att notera att vi den senaste tiden har sett en trend mot en förstärkning av kronan, men den trenden är åtminstone för tillfället är bruten med en rörelse åt andra hållet.
– Tittar man på statsobligationerna så kan man se att på det längre perspektivet, på tio år, så har räntan fallit tillbaka något. Det indikerar att det finns en svagare förväntan på ekonomin framöver.
Han menar samtidigt att det finns ett förtroende för Sverige i det här läget som råder. Tittar man bredare på den finansiella marknaden så kan man konstatera att priserna för att göra affärer tenderar att ha gått upp något i ekonomin.
– Vi kan se att de senaste dagarna så har spreadarna gått upp något på marknaden för säkerställda obligationer både mot swap-ränta och mot statsobligationer. Tittar man på företagsobligationer så har vi små rörelser uppåt, lite mer på fastighetsobligationer. Så där kan man fortsätta att gå igenom marknaden.
Sverige har en stark position för att hantera den här typen utav problem, med starka offentliga finanser, vilket är till gagn för svenska löntagare i det här läget och att det finns möjligheter att agera vid behov.
– Där är vi inte än. Sverige har en unikt stark position, genom vår låga offentliga skuldsättning. Det är klart att i tider av turbulens och oro så ger det en trygghet och stadga kring att det finns kraft i svensk ekonomi.
– Vi har välkapitaliserade och lönsamma banker. Det gör att man kan agera direkt på olika typer av störningar. Samtidigt kan vi inte utesluta att enskilda aktörer kan få betydande problem. Den centrala uppgiften för oss i det här läget är att mycket noggrant följa ifall det inträffar och ha vaksamhet för spridningseffekter i det finansiella systemet.
Finansmarknadsdepartementet har inte genom kontakten med myndigheterna ännu identifierat vilka aktörer det skulle kunna handla om. Inget i kontakten med centrala marknadsaktörer visar heller på att just de står i ett svårt läge. Även om situationen är något annorlunda denna gång så är den i sin kärna lik tidigare kriser.
– Det kan inte uteslutas att det finns aktörer som då kan få betydande problem. Det är ett annorlunda förlopp mot det som vi har haft tidigare som har lett fram till olika typer av kriser, med till exempel bubblor som har spruckit i ekonomin. Vi står i ett starkare läge idag än vi gjorde vid den kommersiella fastighetskrisen under 90-talet eller under finanskrisen 2008.
Samtidig har tyvärr världsekonomin och den svenska ekonomin varit drabbade av en lång rad problem på relativt kort tid med till exempel pandemin säger Niklas Wyman. Men finanskrisen gav lärdomen om behovet av regleringar på finansmarknaderna.
– En viktig slutsats för oss har varit att det behövs buffertar, att banker är välkapitaliserade och att vi ställer krav på att det finns marginaler. Där är vi idag. Bankerna lönsamma och har marginaler, buffertar, kapital och det skapar en motståndskraft.
