Fastighetsprofilen satsar på eget bolag: ”Ett perfekt tillfälle”

Malin Andrén ger sig ut på en ny resa och lägger fokus på egna bolaget Handshake Property. För Fastighetssverige berättar hon om beslutet att satsa på egen verksamhet, fokus och målsättning för bolaget samt om framtiden tillsammans med Novier.
Fastighetsprofilen satsar på eget bolag: ”Ett perfekt tillfälle”
Malin Andrén. Bild: Novier

Malin Andrén ger sig ut på en ny resa och lägger fokus på egna bolaget Handshake Property. För Fastighetssverige berättar hon om beslutet att satsa på egen verksamhet, fokus och målsättning för bolaget samt om framtiden tillsammans med Novier.

Efter nio år på Novier (och föregångaren Nordier) tar Malin Andrén ett nytt kliv i karriären. Från och med februari driver hon egna konsultverksamheten Handshake Property.
– Handshake Property är en låda som jag har haft ett tag, men där det varit väldigt lite aktivitet eftersom jag arbetat 100 procent på Novier, säger Malin Andrén. Jag har alltid tänkt att jag någon gång vill köra under egen regi och nu blev det ett perfekt tillfälle att göra den här förändringen, eftersom det finns en naturlig ersättare för mig på Novier i Oscar Berlin. Det var viktigt för mig att det skulle bli bra både för mig och för Novier.
– Så nu från februari kör jag eget – men jag har fortfarande ett uppdrag som senior rådgivare för Novier också, även om det är en liten del.

Arbetet med det egna bolaget kommer kretsa kring samma områden som arbetat med på Novier: att hjälpa bolag med uthyrningsverksamhet.
– Grunden är uthyrning men där finns det flera olika delar. Man kommer in nästan som en anställd och sköter om olika delar inom uthyrning som projektuthyrning, vakansuthyrning, omförhandlingar, uthyrning av kommersiella ytor i bottenvåningar på bostadshus – högt och lågt.
– Så det kommer vara samma sak som jag gjort på Novier – fast nu gör jag det i egen regi.
Kommer det var fokus på Stockholm?
– Ja, tyngden kommer ligga där. Men jag är från Norrland och har bott i Gävle i många år, så det blir nog Stockholm med omnejd; Norrtälje, Uppsala, Gävle.
Blir det bara du i verksamheten eller är tanken att ta in fler medarbetare?
– Inledningsvis är det bara jag. I framtiden får man känna hur det känns om det ska vara på något annat sätt.
Vad har du satt för mål för bolaget?
– Mitt mål är att jag ska vara 100 procent uthyrd hela tiden – och det ser jag ut att ha lyckats med under 2025 i alla fall. Sedan får vi se vad som händer nästa år. Det är skönt att ha en trygghet så att man inte behöver ut och jaga.

Parallellt med den egna verksamheten kommer hon som nämnt även finnas kvar inom Novier-sfären där hon fortsatt är partner.
– Jag är fortfarande partner på Novier – så det ligger i mitt egen intresse att bidra där med. Jag kommer hjälpa dem att ta in lite större uppdrag är tanken.

Att det egna bolaget fått namnet Handshake Property är en symbol för trovärdighet, pålitlighet och dedikation.
– Det är en hederskodex för mig att alltid göra rätt för mig och alltid göra saker bra. Jag uppfyller det jag har lovat oavsett om vi har ett handslag eller skrivet avtal kring det och sätter alltid min uppdragsgivare första. Så det känns som ett passande namn.

Läs också