Fastator gör nedskrivning efter misslyckat förvärv

Björn Rosengren, styrelseordförande och tf vd i Fastator. Bild: Fastator

Fastator gör en nedskrivning på 68,8 miljoner kronor. Detta då fastighetsinvesteringsbolaget den 15 mars ingått avtal om att avyttra ett dotterbolag till en köpeskilling om cirka 22 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Dotterbolaget har sedan tidigare erlagt handpenning om 90,8 miljoner kronor efter att Fastator under 2022 via dotterbolaget ingått ett köpeavtal om att förvärva en fastighet i Stockholm med tillträdesdatum den 16 februari 2023.
”På grund av den rådande finansiella situationen saknade Fastator medel för att verkställa förvärvet och en överenskommelse träffades om att senarelägga tillträdet till den 15 mars 2024”, skriver bolaget.
Per balansdagen har Fastator erlagt 83,3 miljoner kronor i handpenning och efter balansdagen ytterligare 7,5 miljoner kronor.
”Fastator har under räkenskapsåret och fram till mars 2024 förhandlat med flera olika parter om att delfinansiera förvärvet och det bedömdes som sannolikt att förvärvet skulle komma att genomföras till de överenskomna värdena. I mars 2024 drog sig en av parterna ur och tillträdet senarelades ytterligare en gång till den 15 maj 2024”, heter det vidare.

”I samband med den inträffade situationen” och givet Fastators finansiella ställning har Fastator den 15 mars ingått avtal om att avyttra dotterbolaget som erlagt handpenning om 90,8 miljoner kronor till en köpeskilling om cirka 22,0 miljoner kronor, varvid en nedskrivning om cirka 68,8 miljoner kronor kommer genomföras i 2024.

Värt att notera är att Fastators pressmeddelande kommer nästan en månad efter att affären slutförts.

Nyhetsbyrån Direkt ställer frågan ”varför har det tagit så lång tid att pressmeddela försäljningen?” till Björn Rosengren, tillförordnad vd på Fastator, med anledning av fördröjningen mellan affärens slutförande 15 mars och onsdagens pressmeddelande, 10 april.
”Det är en bra fråga. Det har varit en massa diskussioner fram och tillbaka från köparna och säljarna. Jag kan bara erkänna att vi borde ha ’pressreleast’ det här tidigare. Men nu är det gjorts och jag har ingen annan förklaring.”
Han uppger vidare att nedskrivningen kommer att synas i Fastators kommande delårsrapport för det första kvartalet 2024.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer