Fastator har beslutat att emittera nya seniora säkerställda obligationer om 350 miljoner kronor med en löptid om tre år.
Fastator tänker lösa in samtliga befintliga obligationer med hjälp av likvid från den nya emissionen.
De nya obligationerna löper med en rörlig ränta om Stibor 3m + 8,50 procent och har slutligt förfall i oktober 2021. Fastator avser att ansöka om notering av obligationerna på Nasdaq Stockholm inom 30 dagar från emissionsdatumet.
Emissionslikviden avses primärt användas till refinansiering av befintligt obligationslån samt till investeringar i befintliga och nya fastighetsrelaterade tillgångar.
Pareto Securities och Swedbank AB har agerat finansiella rådgivare i samband med obligationsemissionen. Gernandt & Danielsson har agerat juridisk rådgivare i transaktionen.
Obligationslånet placerades framgångsrikt bland primärt svenska investerare med ytterligare efterfrågan från övriga Norden och Kontinentaleuropa.
Sammantaget deltog över 70 investerare i emissionen.