Eva Bång blir permanent CFO för Specialfastigheter

Eva Bång tar bort tf i titeln från och med 1 januari 2024. Bild: Specialfastigheter

Specialfastigheter har rekryterat Eva Bång som ny CFO. Hon har under de senaste månaderna arbetat i bolaget som tf CFO och har många års erfarenhet från fastighetsbranschen, bland annat som CFO på Intea fastigheter AB, Ingka Centres (Ikea) i Nederländerna och Hemsö AB.

– Efter ett kvartal som tillförordnad CFO på Specialfastigheter känns det jätteroligt att få möjligheten att fortsätta vara en del i bolagets utvecklingsresa och arbeta tillsammans med ett härligt team, Alexandra och alla andra på Specialfastigheter, säger Eva Bång.

– Jag är så glad att få välkomna Eva Bång som CFO och till vårt ledningsteam här på Specialfastigheter. Evas goda ledarskap, gedigna erfarenhet och kompetens inom fastighetsbranschen ger oss goda förutsättningar att driva vår tillväxtresa framåt och samtidigt skapa värde i vår befintliga fastighetsportfölj. Jag ser verkligen fram emot att få samarbeta vidare med Eva, säger vd Alexandra Laurén.

Eva Bång tillträder tjänsten 1 januari 2024.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer