Estea Sverigefastigheter 3 tillträdde fastigheten den 22 december. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till 11 945 kvadratmeter. De tre största hyresgästerna är Stockholms läns landsting, Aleris och Svenska Kennelklubben. Beräknade årliga hyresintäkter uppgår till cirka 19,1 miljoner kronor. Underliggande förvärvspris för fastigheten uppgår till cirka 236 miljoner kronor före avdrag för latent skatt
Fastigheten är belägen i korsningen av Kymlingelänken och Hjulstavägen med adress Rinkebysvängen 70. Områdena kring fastigheten, Spånga/Bromsten, Rinkeby, Rissne och Ursvik, karaktäriseras av stark tillväxt med infrastrukturell utbyggnad och flertalet bostadsprojekt. Byggnaden uppfördes 1991 och består av en u-formad huskropp i fyra våningar ovan mark, samt en källarvåning med bland annat parkeringsgarage (50 platser). Bolaget gör bedömningen att fastigheten har god utvecklingsmöjlighet genom tillskapande av nya byggrätter för såväl bostäder som kommersiella ändamål.
– Förvärvet av Möllan 1 passar väl in i den fastlagda strategi vi har för bolaget, och kompletterar befintligt innehav. Genom förvärvet skapas ett starkt initialt kassaflöde, men också med en tydlig utvecklingsmöjlighet, säger David Ekberg, transaktionschef på Estea AB.
Säljarens rådgivare har varit Rosengren & Co.
Presenteras av Technogym
Transaktioner När Diös gör affärer i norra Sverige är det med ett tydligt mål i sikte: att öka portföljen i centrala lägen och minska densamma i utkanten av städerna. Annie Franzon, transaktionschef på Diös, delger Fastighetssverige bolagets vision för norra Sverige. – Det är tydligt vad kunderna efterfrågar, säger hon.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.