Erik Selin: ”Finns en stor aptit”

Balder-vd:n om situationen på transaktionsmarknaden.
Erik Selin: ”Finns en stor aptit”
Erik Selin. Bild: Balder

Transaktionsvolymerna i Norden börjar öka och marknaden börjar öppna upp sig mer och mer. Balders vd Erik Selin ger sin bild av transaktionsmarknadens situation och utveckling, om bankers inställning och tankarna på att köpa tillbaka egna aktier.

Det har varit bistra tider på transaktionsmarknaderna men efter en lång period av totalt stiltje har det börjat röra på sig och fler bolag börjar vädra morgonluft. Fler affärer börjar göras i både större och mindre skala.

Transaktionsvolymen på den nordiska fastighetsmarknaden har ökat jämfört med förra året, och det finns tecken på en mer normaliserad miljö, med aktivitet från såväl institutioner som branschaktörer, och där finansieringsvillkoren över lag är ganska bra.

Bland de som förvärvat under tredje kvartalet återfinns Balder som under året gjort ett antal mindre transaktioner i Sverige – däribland förvärvet av den 1 270 kvadratmeter stora Inom vallgraven 1:14 på Stora Nygatan i Göteborg från Linhultska stiftelsen – och där dotterbolaget Sato under början av kvartalet slutförde sitt första betydande förvärv på många år, och adderade cirka 1 000 lägenheter till sitt bestånd.

Under Balders presentation av Q3-rappoten fick Erik Selin frågor om sin syn på transaktionsmarknaden nu och dess framtid.

– Vi ser många transaktioner på marknaden som man skulle kunna göra om man vill. Samtidigt upplever jag mycket stor efterfrågan på investeringar från många institutioner som vill saminvestera. Så det finns en stor aptit, sa Erik Selin.

– Yielderna ligger på ungefär samma nivåer men eftersom man har lägre räntor finns en lite mer positiv syn på ekonomin totalt sett under 2026 och framöver.

– Man har också en stark finansieringsmarknad. Banker är mycket angelägna om att skydda sina balansräkningar, vilket innebär att de vill, om möjligt, öka låneportföljerna och ha en stark obligationsmarknad.

– Om man kombinerar alla dessa saker skulle jag säga att marknaden är mycket bättre om man vill göra transaktioner.

I arbetet med att utveckla bolaget har Balder som utgångspunkt att varje ny investering ska vara värdeskapande i jämförelse med det man redan äger. Bolagets nuvarande storlek och kassaflöde gör att man inte ser det som säkert att man kommer kunna hitta tillräckligt med värdeskapande investeringar under de närmaste åren, även med hänsyn tagen till arbetet att förbättra sin nettoskuld i förhållande till EBITDA. Det, menar Balder, ökar vikten av att ha aktieåterköp som naturlig del av verktygslådan för kapitalallokering. Men när och till vilka nivåer det kan vara aktuellt med återköp av egna aktier vill Erik Selin inte uttala specifikt om.

– Om vi ​​tycker att priset är okej och vi inte hittar något bättre är vi angelägna om att köpa tillbaka, sa Selin.

– När det gäller mängder så kan vi köpa tillbaka mycket, om vi inte hittar något annat att köpa och vi tycker att aktien har ett bra pris. Men vi får se allt eftersom.

Läs också