Entras vd om Balders kommande budpliktsbud

För Fastighetssverige kommenterar Entras vd Sonja Horn Balders senaste ökning i bolaget och det stundande budpliktsbudet.

För Fastighetssverige kommenterar Entras vd Sonja Horn Balders senaste ökning i bolaget och det stundande budpliktsbudet.

Tidigare i veckan köpte Balder 610 059 aktier i Entra och efter köpet äger Balder totalt 61 320 119 aktier i det norska bolaget, motsvarande 33,67 procent av antalet aktier och röster. Därmed passerade Balder 33-procentsgränsen som utlöser budplikt, och Balder planerar att lämna ett obligatoriskt erbjudande till de återstående aktieägarna i Entra inom fyra veckor.

Det obligatoriska erbjudandet måste minst motsvara det högsta belopp som Balder har betalat för aktier i Entra under de senaste sex månaderna. Balder har betalat högst 202,5 NOK per aktie efter justering för utdelning som betalades ut i oktober 2021.
”Balder har tidigare meddelat att vi föredrar att Entra fortsätter att vara noterat på Oslo Börs. Detta är fortfarande vår uppfattning, men samtidigt vill vi öka vårt ägarintresse i Entra, varför vi nu tänker lämna in ett obligatoriskt erbjudande, skrev företaget i ett pressmeddelande tidigare i veckan.

Beskedet om Balders stundande budpliktsbud fick aktien att rusa snabbt under onsdagens handel och aktien gick från tisdagens stängningskurs på 193,9 norra kronor till som högst 215,4 norska kronor vid lunchtid. På torsdagen hade aktien stabiliserat sig runt 210 norska kronor.

För Fastighetssverige kommenterar Entras vd Sonja Horn Balders senaste drag.
– Det här är en ägarfråga och vi som ledning fortsätter att fokusera på vårt dagliga jobb för att hantera och utveckla vår verksamhet och att uppfylla våra strategiska prioriteringar.

Föredrar ni att vara på Oslo Börs eller kommer vi att märka några effekter OM ni lämnar börsen?
– Vi är det enda likvida investeringsalternativet för norsk fastighetsexponering som har varit attraktivt för investerare. Oavsett ägarsituation, om det är ett börsnoterat eller ett privatägt företag, kommer vi att fortsätta fokusera på att leverera värde till våra ägare och andra intressenter.

Hur är dialogen med Balder idag?
– Vi har en bra dialog med våra större aktieägare.

Generellt: Vilken typ av investeringsmål ser du framåt, för Entra?
– Vi har en stark balansräkning, är aktiva på transaktionsmarknaden och överväger kontinuerligt investeringsmöjligheter. Vår strategi är att investera i kontor och stadsutveckling i kluster kring de centrala kommunikationsnaven i de största städerna i Norge, säger Sonja Horn.

Näst största ägare i Entra efter Balder är Castellum som äger 30,6 procent av kapitalet. Fastighetssverige har varit i kontakt med Balders vd Erik Selin som inte har några ytterligare kommentarer att lämna utöver pressmeddelandet. Även Castellums styrelseordförande Rutger Arnhult avböjer att kommentera situationen.

Läs också