Hemfosas vd Jens Engwall föreslås som ledamot i Nordic Service Partners, ett av Sveriges största restaurangföretag listat på Stockholmsbörsen.
Nordic Service Partners grundades 2004 och är i dag ett av Sveriges största restaurangföretag med inriktning på snabbservicerestauranger. NSP:s verksamhet omfattar ett 40-tal Burger King-restauranger i Sverige och Danmark. Bolaget äger också varumärket och rättigheterna till varumärket Taco Bar som för närvarande omfattar 18 franchiserestauranger i Sverige. NSP är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.
Detta blir inte Jens Engwalls första styrelseuppdrag, han är i dag styrelseledamot ibland annat Bonnier Fastigheter, Runsvengrupp, Russian Real Estate Investment Company (Ruric), Tengomgruppenoch Öob Finans.
