Bilcentrumgruppen köper två fastigheter där man själva är huvudhyresgäst. Den totala köpeskillingen uppgår till cirka 86 miljoner kronor. Säljaren, en engelsk pensionsfond som innehas av det globala revisionsbolaget BDO, går i och med affären, helt ur Sverige.
Bilcentrumgruppen är återförsäljare av Audi, VW och Skoda. Genom en bolagsaffär har man köpt två fastigheter där man är huvudhyresgäst. Huvudanläggningen ligger med bra läge i Kristianstad där även Börjesson Lastvagnar huserar. Den andra ligger i Hässleholm. På båda fastigheterna finns byggrätter för kommande expansion.
Säljare är en engelsk pensionsfond, som innehas av det internationella revisionsbolaget BDO, som köpte fastigheterna 2007 och i samband med avyttringen lämnar Sverige.
Köpeskillingen uppgår till cirka 86 miljoner kronor.
Fastigheten i Kristianstad omfattar drygt 9 200 kvadratmeter försäljningshallar, verkstad och kontor och har en tomtyta om 42 948 kvadratmeter. I Hässleholm är det cirka 2 500 kvadratmeter byggnad och nästan 20 000 kvadratmeter tomtyta.
Colliers har varit säljarens rådgivare i affären.
– Det är kul att vi får till en affär till hyfsade nivåer även i lite mindre städer. Och så tycker jag att det är roligt att en egenanvändare i den här branschen satsar på att köpa fastigheterna på det här viset nu när de ska uppdatera och bygga ut hallarna, säger Peter Wiklund på Colliers.
Köparen Bilcentrumgruppen ser affären som en viktig del i en framtida expansion. Man omsätter i dag drygt 500 miljoner kronor. Man kommer inledningsvis att bygga ut säljytorna för Audi med nästan 1 000 kvadratmeter. Nästa år bygger man ut för Skoda.
MAQS har varit säljarens juridiske rådgivare.
