”En budget utan byggsatsningar visar att man inte förstår hur allvarlig situationen är”

Marie Linder vill se konkreta förslag, som förmånliga bygglån och investeringsstöd.
”En budget utan byggsatsningar visar att man inte förstår hur allvarlig situationen är”
Marie Linder, förbundsordförande. Bild: Hyresgästföreningen

Under söndagen lade regeringen fram sin budget inför 2026. Regeringen presenterade i dag sin höstbudget. Som Fastighetssverige redan berättat höjs kritiska röster mot budgeten från flera håll. Bland annat menar Hyresgästföreningen att budgeten i stort saknar åtgärder för att möta bostadskrisen. Vi har pratat med förbundsordförande Marie Linder, som inte skräder orden:
– Vi hade velat se konkreta förslag, som förmånliga bygglån och investeringsstöd, säger hon till Fastighetssverige.

Regeringen presenterade under söndagen sin höstbudget. Hyresgästföreningen ställer sig positiva till att bostadsbidraget nu reformeras, men menar samtidigt att insatsen är otillräcklig och att staten lägger miljarder på de som äger sitt boende medan satsningarna på hyresgästerna halkar efter.

Marie Linder är förbundsordförande för Hyresgästföreningen och menar att det permanentade höjda bostadsbidraget för många barnfamiljer innebär ett välkommet tillskott. Men höjningen är bara en del av vad som skulle behövas.

– Det är första höjningen på 30 år, och det gör skillnad för barnfamiljer som kämpar med höga hyror. Men det verkliga problemet är att staten i decennier nästan ensidigt subventionerat det ägda boendet genom till exempel ränteavdrag och ROT-avdrag. Här har hyresgästerna har hamnat rejält på efterkälken. Höjningen av bostadsbidraget är ett litet steg mot mer rättvisa villkor – men långt ifrån tillräckligt, förklarar Marie Linder.

Det saknas också insikt vad gäller den kris som råder på bostadsmarknaden, enligt föreningen. Regeringen satsar inte alls för att få fart på bostadsbyggandet. Utan långsiktiga satsningar kommer bostadsbristen bara fortsätta växa och hämma både Sveriges tillväxt och ungas framtidstro, menar man.

– Vi vill se en politik som jämnar ut enorma skatteorättvisan mellan de som äger och de som hyr sitt boende, där hyresgäster blir prioriterade på samma självklara sätt, berättar Marie Linder.

– Det saknas också politiska förslag på hur det kan byggas bostäder som folk har råd att bo i. Där hade vi velat se konkreta förslag såsom förmånliga bygglån och investeringsstöd.

Regeringen pratar ju ofta om bostadsmarknaden, men du menar att det saknas krisinsikt kring bostadsmarknaden.

– När man presenterar en statsbudget utan byggsatsningar, då signalerar det att man inte fullt ut förstår hur allvarlig situationen är.

Förklara på vilket sätt detta märks!

– Det märks genom att regeringen knappt satsar alls på nya bostäder i den här budgeten. Samtidigt vet vi att bostadsbristen är akut i stora delar av landet – unga vuxna bor kvar hemma mot sin vilja, barnfamiljer trängs i för små lägenheter, äldre tvingas bo kvar i bostäder som inte fungerar.

Regeringen satsar inte alls för att få fart på bostadsbyggandet, menar du. Samtidigt säger ju regeringen att de gör just detta. Vem har rätt och fel här – och hur skulle satsningarna se ut om du fick bestämma?

– Regeringen hänvisar ofta till olika regelförenklingar eller tillfälliga stöd, men det räcker inte. Sanningen är att bostadsbyggandet ligger på alldeles för låga nivåer sett till bostadsbristen. Den här skutan kan bara vändas med kraftfulla statliga satsningar, menar Marie Linder.

– Återigen: Sverige behöver förmånliga bygglån och ett investeringsstöd som riktar in sig på hyresrätter med rimliga hyror. Då kan vi bygga tiotusentals nya hem varje år. Det är en lösning som faktiskt skulle märkas i människors vardag, till skillnad från dagens åtgärder som mer krafsar på ytan av problemen.

Läs också