Elgiganten i Örebro öppnar ny butik i Marieberg Galleria

Elgiganten i Örebro öppnar ny butik i Marieberg Galleria
Marieberg Galleria, utanför Örebro. Bild: Marieberg Galleria.

Elgiganten i Marieberg Galleria i Örebro inviger nytt butikskoncept den 27 februari. Detta är en del av Elgigantens ombyggnadsstrategi, där behoven i de fysiska butikerna nu ses över.

Elgiganten har funnits i Marieberg Galleria sedan 2012. Den nya butiken är ett resultat av ett nära samarbete mellan Elgiganten och fastighetsägaren Steen & Ström. 

– Vi ser att konsumtionen i Sverige kommer tillbaka och det som känns extra bra för vår del är att vi fortsätter att göra investeringar i våra fysiska butiker för att göra det enklare och mer inspirerande att handla hos oss. Vår nyinvigning i Örebro är ett fint exempel på hur vi utvecklas och bygger för framtidens handel, säger Niclas Eriksson, vd på Elgiganten.

– Vi är stolta över att Elgiganten fortsätter att satsa och utveckla sin närvaro hos oss. Det är en investering som stärker kundupplevelsen i stort. När etablerade varumärken väljer att vidareutveckla sina butiker här är det ett tydligt kvitto på attraktionskraften i vårt läge och de kundflöden vi erbjuder, säger Sofie Källgren, centrumchef på Marieberg Galleria.

Nyöppningen planeras till den 27 februari.

Läs också