Eklandia hyr ut i Aurora

Geely-koncernen flyttar in i Aurora på Lindholmen. Bild: Eklandia

China-Euro Vehicle Technology etablerar nu ett forsknings- och utvecklingscenter med drygt 200 medarbetare på Lindholmen. Inflyttningen påbörjades i somras och kommer att ske successivt fram till början av 2014.

Kontorshuset Aurora är nyligen färdigställt och rymmer flexibla kontorslösningar om cirka 9 500 kvadratmeter i sex våningsplan. Aurora är byggt enligt Green Building med effektiv energianvändning.

– Tack vare flexibiliteten i kontorshuset Aurora har vi fått möjlighet att utforma våra lokaler efter våra egna behov. Vi är mycket nöjda med såväl resultatet som Eklandias stora engagemang med att tillmötesgå våra önskemål. Förutom att vi har fått en effektiv, stimulerande och attraktiv arbetsmiljö så är läget mitt i Lindholmen Science Park optimalt för oss och vår verksamhet givet den omfattande fordonskompetens som finns samlad i regionen, säger Mats Fägerhag, vd för China-Euro Vehicle Technology AB.

– Vi är mycket glada över att kunna välkomna CEVT som hyresgäster till Eklandia. Lindholmen Science Park är Göteborgs mest expansiva område och vi ser ett stort intresse från företag som erbjuder kvalificerade tjänster mot fordonsindustrin att etablera sig här, säger Hans Stridh, affärsområdeschef på Eklandia Fastighets AB.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer