Torsdagen den 31 oktober skulle Oscar Properties ha betalat nästan 600 miljoner kronor till Stockholms stad och tillträtt Gasklockan-marken – men så blev inte fallet. Staden menar att beslutet är ett avtalsbrott och i onsdags hade man ett möte med bolaget för att reda ut den konflikt som uppstått. Men dödläget kvarstår och Fastighetssverige kan nu berätta att staden kommer sätta en deadline för senast inbetalning – annars påbörjas en hävning av avtalet.
Under onsdagseftermiddagen hade Oscar Properties och företrädare för Exploateringskontoret i Stockholms stad ett möte för att försöka reda ut konflikten som uppstått. Projektchefen Staffan Lorentz närvarade inte på mötet men berättar att det inte gjordes några framsteg, utan båda parterna ser fortfarande olika på avtalet:
– Det som händer nu är att vi kommer skicka en tillskrivelse till bolaget där vi anser att de är i försening vad gäller betalningen och att de ska fullgöra sina förpliktelser. Tillskrivelsen kommer innehålla en tidsfrist då vi senast vill ha betalt, annars skulle vi påbörja en hävning av avtalet, säger han till Fastighetssverige.
Fristen har inte fastställts ännu utan ligger i händerna på en av stadens jurister just nu.
– Hur lång den kan tänkas bli kan jag inte säga, det är väldigt sällsynt att sånt här händer. Vi önskar givetvis att de inkommer så snart som möjligt med betalningen, säger Staffan Lorentz.
Konflikten bottnar i att Oscars vd Oscar Engelberts anser att staden har lämnat kvar föroreningar på marken som bolaget inte har någon skyldighet att sanera – de anser därför att tillträdet och betalningen måste flyttas framåt tills dess att miljöansvarsfrågan är utredd.
– Avsikten har aldrig varit att Oscar Properties ska ansvara för föroreningar och den miljöskada som kvarvarande föroreningar skulle kunna förorsaka, skrev han i ett pressmeddelande den 31 oktober.
Stockholms stad i sin tur menar att det sedan länge är avtalat att staden ansvarar för att överlämna marken sanerad ned till ett visst markdjup, och att Oscar Properties själva ska sanera bergmassor när de spränger.
– Vi tycker att bolaget nu ska göra rätt för sig, vi tycker att det skulle vara tråkigt om inte projektet blev av. Men detaljplanen är klar och finns där att återupptas om så skulle bli fallet, bygget av Gasklockan står inte och faller med byggherren, säger Staffan Lorentz.
När Fastighetssverige pratar med Oscar Engelbert är han fåordig om konflikten som uppstått:
– Det är ingen hemlighet att vi har olika syn på detta och jag har inte så mycket mer att säga om det, vi har sagt vad vi måste lösa. Nu har vi en pågående dialog med staden, det är viktiga frågor som måste lösas.
Tvisten kring Gasklockan kommer olägligt för Oscar Properties som befinner sig i en finansiell kris. Sent under onsdagskvällen presenterade bolaget en räddningsplan i form av en företrädesemission, något Fastighetssverige kunde berätta om under torsdagen. Bland annat kommer Oscar Engelbert att jobba utan lön under hela 2020 – och han ger bort delar av sina teckningsrätter till tre välrenommerade aktörer som går in som delägare.
