John Mattson fortsätter sin tillväxtresa – och kliver in som delägare i andra bolag. Vd:n Siv Malmgren berättar för Fastighetssverige om miljardaffären och intåget i HEFAB och EFIB, ambitionerna för bolagen, och hur man vill fortsätta växa i Stockholm.
Sedan starten 1965 har John Mattson vuxit genom fastighetsförvärv och utveckling. Under måndagen tog man nästa steg i sitt tillväxtarbete när man klev in som delägare i andra bolag. Detta genom att förvärva 32 procent av aktierna i HEFAB och 24 procent av aktierna i EFIB i en affär värd 1,4 miljarder kronor.
– Det är väldigt fina bolag som förvaltas och utvecklas på ett sätt som vi tycker stämmer med vår affärsidé. Merparten av fastigheterna är belägna i Bromma och Hägersten som är attraktiva områden i Stockholm, så vi är väldigt glada att bli delägare, säger Siv Malmgren
Vad gjorde att ni valde att gå den här vägen nu?
– Det här var en unik möjlighet att komma över en så stor post i två så fina bolag. Och det var en möjlighet vi ville ta.
Hur tänker ni kring bolagen framöver – är tanken att köpa större andelar?
– Vi är jättenöjda med den position vi får i bolagen i och med den här affären. Men sedan är det klart att vi kommer ha en dialog med övriga ägare framöver.
John Mattson, som börsnoterades 2019, har under senaste tiden gjort avtryck på flera olika sätt. I början av april premiärköpte man i Nacka och adderade med det ytterligare ett område till sin Stockholmsportfölj. En knapp månad senare gjorde man klart med en storaffär i Sollentuna där man förvärvade 456 lägenheter från Sollentuna Stadshus för 867 miljoner kronor.
Viktiga steg i arbetet med att växa i Stockholmsregionen.
– Vi är börsbolag sedan ett tag och vi har tillväxt på vår agenda så det handlar om att förverkliga det på ett sätt som stämmer med vår affärsidé och vision, säger Siv Malmgren.
Med den senaste affären med HEFAB och EFIB adderar ni även Bromma och Hägersten till er portfölj. Hur ser du på framtiden för er i Stockholmregionen?
– Stockholmsregionen är det område vi vill växa i och där vill vi växa i bra lägen och intressanta kommuner. Alla områden vi gått in i nu som Bromma, Sollentuna, Hägersten och Nacka är del av våra prioriterade områden.
Finns det några fläckar på kartan där ni vill sätta ner er knappnål?
– Vi vill gärna växa mer där vi är etablerade, men vi kan också se på nya platser i Stockholmsregionen om vi hittar något vi ser som attraktivt ut med bra kommunikationer där det finns ytterligare tillväxtmöjligheter.
– Det handlar också om att kunna skapa bra förvaltningsenheter som vi kan förvalta på ett effektivt sätt med egen personal. Tittar man exempelvis på affären vi gjorde i Sollentuna nyligen så innebär den att vi når ett bestånd där runt 1 000 lägenheter, där någonstans är en bra nivå att ligga för att kunna skapa en effektiv förvaltning. På sikt vill vi så klart även addera lite ytterligare till det beståndet.
Utöver ytterligare tillväxt i Stockholmsregionen finns en annan punkt i framtidsplanerna. Ett vd-skifte ska genomföras sedan Siv Malmgren meddelat att hon ämnar gå i pension efter 25 år i bolaget, varav de senaste 15 som vd. Men någon närmare tidsplan för när exakt det blir finns inte i dagsläget.
– Nej, det finns inget datum än. Det pågår rekrytering och när vi har gått i mål med den så beror det hur snabbt den personen kan vara på plats och ta vid det fortsatta tillväxt och utvecklingsarbetet, berättar Siv Malmgren.
