En jätteaffär i södra Sverige skapar en ny storspelare på den svenska marknaden. Efter att det står klart att Brinova köper fastigheter för 10,8 miljarder från K-Fastigheter berättar Per Johansson, vd för Brinova, och Jacob Karlsson, vd för K-Fastigheter, hur nya Brinova ska utvecklas och volymfördelarna man ska dra nytta av efter affären.
Årets största affär är offentliggjord. Brinova köper fastigheter för 10,8 miljarder i södra Sverige av K-Fastigheter och får, via betalning av nyemitterade aktier, en ny ägarstruktur i bolaget. Där kommer K-Fastigheter inledningsvis att bli största ägare i Brinova, men där avsikten är att dela ut aktierna och med det göra både Jacob Karlsson och Erik Selin till två av de största ägarna i Brinova.
Under onsdagen presenterade Per Johansson, vd för Brinova, och Jacob Karlsson, vd för och grundare av K-Fastigheter, planen för Brinova efter att affären genomförts.
När de 108 fastigheterna från K-Fastigheter adderas till Brinovas nuvarande portfölj kommer bolaget gå från ett fastighetsvärde om cirka 8,4 miljarder och hyresvärde om cirka 576 miljoner till ett fastighetsvärde om cirka 19,2 miljarder och ett hyresvärde om nära 1,1 miljarder. Med sitt höjda fastighetsvärde kommer Brinova bli ett av det största noterade bostadsbolagen i Sverige.
När Brinova från våren går vidare i sin nya position gör man det med en rad fördelar som där den nya volymen kommer i första rummet.
– Det är stora volymer som överlappar, vilket kommer vara en väldigt stor fördel eftersom det ger stora effektiviseringsmöjligheter, säger Per Johansson och fortsätter:
– För Brinova känns det också oerhört spännande och roligt att få in två nya förvaltningsområden i och med den här affären. Dels Hässleholm, där K-Fastigheter är en av de ledande fastighetsägarna, och dels Växjö, där man också har byggt upp ett fint bestånd i nyproduktion. Det kommer ge en intressant karta, där möjligheterna till effektiviseringar på både kort och lång sikt.
– Efter det här kommer vi bli en ledande aktör i regionen och vi kommer bli det nationellt som noterat bolag. Som ett börsnoterat bolag så ökar hela tiden kravställningen i många olika områden. För att hantera det behövs en större massa att få ut kostnaderna på. Därför är det här en logisk och bra affär för alla.
Jacob Karlsson tar vid:
– Den stora överlappningen som finns geografiskt innebär att det är en väldigt fin industriell logik i affären. Nu kan vi kroka arm och fortsätta gemensamt i området.
Affären, som görs till värdering om 32,46 kronor per nyemitterad aktie, kommer enligt Per Johansson inte innebära några större förändringar för nyckeltalen i bolaget.
– Vi håller nyckeltalen bra i alla delar. Vi kommer ligga oförändrat på belåningsgrad vi kommer håll rimlig nivå i räntetäckningsgrad, säger han.
– Dessutom har vi redan klart med rejäla hyreshöjningar till nästa år. Vi räknar med att kunna få uppåt fem procent i genomsnitt på alla våra marknader från 1 januari.
Båda två ser den sitsen för bolaget som något som kommer öppna nya möjligheter för finansiering och andra investerare framöver.
– Antalet aktieägare tredubblas utan att öka skuldsättningen. Den nya storleken för Birnova kommer förbättra möjligheterna att ta ett steg upp till large cap och öppna för andra aktörer och en annan likviditet, säger Jacob Karlsson.
– Vi kommer med nya strukturen hitta bättre finansieringsmöjligheter. Ett helt annat Brinova. Ett helt annat bolag med sin storlek och med det möjlighet att utveckla bolaget vidare, säger Per Johansson.
