Efter en händelserik vår: Omid Noghabai hintar om nya förvärv för Liljebo

Liljebo Fastigheter gör en energiresa och tänker inte låta hyresgästföreningen stoppa upprustningen av husen i Vårberg. Dessutom ligger krokarna för förvärv ute och när rätt fastighet simmar förbi tänker bolaget köpa. – Säljfönstret är inte alltid öppet, men det kan öppna sig plötsligt bara på grund av en annan affär, säger vd Omid Noghabai till Fastighetssverige.
Efter en händelserik vår: Omid Noghabai hintar om nya förvärv för Liljebo
Omid Noghabai, grundare till Liljebo Fastigheter, framför de första bostäderna i Vårberg som bolaget har i sin portfölj. Bild: M2/Lagerman

För Liljebo Fastigheter har året börjat händelserikt. Bland annat har bolaget, med vd Omid Noghabai, haft en lång dialog under våren med Nordea om ett så kallat hållbarhetslänkat låneramverk.
– Vi har, tillsammans med HIFAB, arbetat för att mäta och kvantifiera vilka nyckeltal som vår bank ska mäta oss på, för att få ett hållbarhetslänkat låneramverk. Det finns en symbolisk ränterabatt kopplad till att göra de här typerna av åtgärder också, har man ett hållbarhetslänkat låneramverk får man rabatt eftersom lånen upplevs som gröna i bankens böcker. För mig är det viktigt att vi mäter vad vi jobbar med, berättar Omid Noghabai.

Det Liljebo framför allt jobbat med är energiaspekten, detta för att göra en så kallad energiresa nedåt från de nivåer bolaget ligger på idag. Man arbetar också med trygghetsaspekten, hur tryggheten upplevs i området, och, till sist, ordning och reda, hur väl man genomlyser saker och ting.
– Idén är att vi ska mätas på hur väl vi sköter vår förvaltning utifrån det här hållbarhetslänkade ramverket. Det känns jättespännande! Tanken är att vi ska skriva på det här innan sommaren. Då har vi en ännu tydligare bild framför oss hur vi som lag ska agera. Det är mycket detta jag har suttit med under våren: att kunna sätta en plan för vad vi ska göra härnäst, vilka projekt vi ska prioritera och fokusera på.

Liljebo kan konstatera att man sänkt energiförbrukningen i de senaste tolv månaderna med mellan 15 och 20 procent.
– Det är jättebra. Vi ligger på den kurvan vi ska göra. Mellan 10 och 20 procent ska vi sänka energiförbrukningen varje år för att nå våra krav enligt vår energifärdplan.

Nu kommer sommaren med lite ledigheter. Efter det kommer hösten.Hur ser den ut? Vad finns det för utmaningar och tankar kring den?
– Tanken är att vi ska starta alla projekt som vi nu håller på att upphandla innan sommaren. Vi kommer att fokusera stenhårt på energiåtervinning och vår energifärdeplan.

Omid Noghabai berättar vidare att Liljebo fått medgivande från cirka 80 procent av bolagets hyresgäster för att uppgradera lägenheter vad gäller kök- och badrum.
– Standarden är för låg, de vill ha en modern standard. Nu håller vi på att hitta vägar för att kunna genomföra de här rotrenoveringarna, berättar Liljebo-vd:n.

Bolaget är inte överens med hyresgästföreningen i den här frågan. Som Fastighetssverige tidigare kunnat berätta pågår ett ärende i hyresnämnden, som handlar om vilken nivå renoveringarna ska få ligga på och, som Omid Noghabai uttrycker det, vilken kvalitet Liljebo ska kunna erbjuda.
Ni tänker gå vidare med detta trots att ni ligger i ett ärende med hyresnämnden?
– Ja exakt. Vi tänker att man får stranda förhandlingen och så får man göra separata överenskommelser med de hyresgäster som vill att det kommer igång. Flera av hyresgästerna har inte särskilt mycket intresse för de här politiska konflikterna mellan fastighetsägare och hyresgästföreningen, så de är okej med de hyresnivåer vi tycker är skäliga för att kunna motivera renoveringen. Då kommer vi överens själva i stället.

Att husen behöver renoveras är det ingen konflikt om, då de är från 60-talet och bitvis rätt nedgångna. Bland annat behöver stambyte genomföras.
– Hyresgästerna vill gärna bo kvar, men låter vi förfallet fortsätta på grund av en ideologisk eller politisk konflikt om vad en hyra ska ligga på, så riskerar husen att bli vattenskadade. Om det händer så måste vi evakuera dem och då har inte de här hyresgästerna någonstans att bo, för vi har inga andra fastighetsbestånd som de kan flytta till.
Apropå beståndet: tittar ni på att utvidga Liljebo till något annat geografiskt område?
– Vi är öppna för det, så länge det finns en förvaltningssynergi. Finns det en logik i att våra fastighetsskötare kan ta sig till fler fastigheter inom en rimlig radie så är det absolut intressant, så vi kikar på fastigheter i angränsade stadsdelar, längs med tunnelbanan. Det är mycket väl att det kan bli så att det blir en affär där, vi är aktiva och har lagt bud och hoppas att någonting ska bli av i närtid, säger Noghabai.

– Det brukar också bli en ketchupeffekt: man lägger ett bud, någon säljer och plötsligt kanske andra får upp ögonen för att det finns en lokalköpare som är intresserad. För den här typen av fastigheter är det inte bara gemene bolag som köper – det måste finnas en viss förståelse för vad det är för produkt. Säljfönstret är inte alltid öppet, men det kan öppna sig plötsligt bara på grund av en annan affär.

Läs också