Eastnine värvar vice vd från Catella

Eastnine värvar vice vd från Catella
Britt-Marie Nyman. Bild: Catella

Britt-Marie Nyman kommer att tillträda som vice vd och CFO i Eastnine, med start senast den 1 augusti 2019.

Britt-Marie Nyman har mångårig erfarenhet från finans- och fastighetssektorn och kommer senast från Catella som Head of Capital Markets, Partner och Director, och tidigare vice vd, Head of Finance & Investor Relations på Klövern.
Britt-Marie Nyman har en civilekonomexamen från Umeå Universitet och har gedigen kunskap inom kapitalmarknadsfrågor, transaktioner, finansiering och kommunikation.
– Vi är mycket glada över att kunna välkomna Britt-Marie till Eastnine och jag är övertygad om att Britt-Marie med sin långa meritlista och tydliga målmedvetenhet kommer att tillföra värde under Eastnines uppbyggnad av ett baltiskt fastighetsbestånd, och fortsatta resa framöver, säger Kestutis Sasnauskas, vd för Eastnine.

Läs också