Klarabo är ett fastighetsbolag som förvärvar, uppför, äger och förvaltar bostäder. Strategin är att i tillväxtregioner förvärva befintliga bostadsfastigheter liksom mark för nyproduktion. Klarabo har meddelat att bolaget planerar att genomföra en börsnotering i slutet av 2021 eller början av 2022.
Doxa har förvärvat 2 557 000 aktier av serie B i KlaraBo för totalt cirka 90 miljoner kronor, genom förvärv från två säljare. Efter förvärvet kommer Doxa äga cirka 2,4 procent av antalet utestående aktier, motsvarande cirka 1 procent av antalet röster, i KlaraBo.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.