Diös renodlar i fastighetsbeståndet

Försäljningsvärdet uppgår till 10,5 miljoner kronor. Fastigheternas försäljningsvärde överstiger redovisat värde med 2,5 miljoner kronor, vilket kommer att redovisas under tredje kvartalet.

De sålda fastigheterna är, Mossarotträsk 1:326, Skellefteå (köpare Jan Marklunds Industrifastigheter) och Svanen 17, Ludvika (köpare Kopparleden AB) har en total uthyrningsbar yta om cirka 3 576 kvadratmeter. Tillträdesdagen den 1 juli 2009 är gemensam för de båda affärerna.

– Försäljningarna ligger helt i linje med Diös strategi att renodla fastighetsbeståndet till våra nuvarande huvudorter . Det känns glädjande att vi i dagens marknad lyckats avyttra fastigheter till ett värde som överstiger de externa marknadsvärderingarna med cirka 24 procent, säger Diös vd Christer Sundin i en kommentar.

Läs också