Hyresintäkterna uppgick till 474 miljoner kronor (401), en ökning med 18,2 procent mot föregående år.
Nettouthyrningen för kvartalet uppgick till 20 miljoner kronor (29).
Driftnettot uppgick till 388 miljoner kronor (325).
Förvaltningsresultatet uppgick till 283 miljoner kronor (261), en ökning med 8,4 procent mot föregående år. Förbättringen hänvisas till generellt högre hyresnivåer, färre uppsägningar och minskade vakanser samt ett större fastighetsbestånd.
Totala värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till -432 miljoner kronor (242). Totala värdeförändringar i derivat uppgick till 2 miljoner kronor (7).
Resultatet före skatt var -146 miljoner kronor (510).
Resultatet efter skatt blev -120 miljoner kronor (402), och per aktie -0,84 kronor (2,98).
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie låg på 101,10 kronor (88,30).
– Vår marknad är fortsatt mycket attraktiv och efterfrågan på kontor är stor i våra städer, vilket inte minst syns i betydande uthyrningar som exempelvis Skatteverkets nya 2 500 kvadratmeter stora kontor i Sundsvall, Statens Servicecenters nya kontor på drygt 700 kvadratmeter i Umeå, samt Sensor Försäkring i Umeå, Svenska Kraftnät i Luleå och inkubatorn Movexum i Gävle. Den trenden ser ut att hålla i sig framåt. Även andelen gröna hyresavtal fortsätter att öka, kommenterar vd Knut Rost.
Karriär Visionen är ännu inte klar. Inte så konstigt då Markus Arfvidsson enbart hunnit sitta på stolen som regionchef för Serneke Göteborg i några veckor. Hans uppdrag är att stärka bolagets affär och få det att växa på göteborgsmarknaden. Fastighetssverige tog ett samtal om varför han gillar vägar och hur det var att lämna Skanska efter 27 år.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.