Image

Det krävs för att kontorsvakanserna ska leda till bostäder

Bygg/Arkitektur I USA pratas det om en "gyllende biljett" på fastighetsmarknaden – att lyckas hitta en vakant kontorsbyggnad som går att omvandla till bostäder som kan ge en lukrativ framtid. Riktigt så långt har vi inte kommit i Sverige, men med ökande vakanser i framför allt det äldre beståndet kan man fråga sig – när blir det lönsamt att omvandla vakanta kontorsytor till bostäder? Fastighetssverige tar hjälp av Cushman & Wakefields värderare och analytiker Frida Carlsson för att gräva i den och andra frågor kring kontorsomvandlingar.
Publicerad den 25 April 2023
- Andreas Lithander
andreas@fastighetssverige.se

Partnertexter

Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE


Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi befinner oss i en mer konkurrensutsatt marknadsmiljö"

Bolag När Entra presenterar sin bokslutsrapport för fjärde kvartalet 2024 kan man bland annat notera en långsammare uthyrningsaktivitet för tillfället, som förväntas ta fart under året. – Vi fortsätter att arbeta hårt för att teckna nya kontrakt, men om vi stänger dessa kontrakt detta kvartal eller nästa är svårt att säga, konstaterade vd Sonja Horn.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige