Den perfekta tiden att starta en trio

Pehr Granfalk (M) lämnar rollen som Solnas kommunstyrelseordförande och startar med andra starka namn i branschen en rådgivningsbyrå för företag inom etablering och fastighetsbranschen. Det är inte första gången han startar en byrå i kristider – och det är inte heller en dålig idé enligt honom.
Den perfekta tiden att starta en trio
Bild: Istock

Pehr Granfalk (M) lämnar rollen som Solnas kommunstyrelseordförande och startar med andra starka namn i branschen en rådgivningsbyrå för företag inom etablering och fastighetsbranschen. Det är inte första gången han startar en byrå i kristider – och det är inte heller en dålig idé enligt honom.

Det föll sig så att tre tidigare bekanta tog en lunch för drygt en månad sen. Två som skulle lämna sina uppdrag och hade planer för vad som väntade här näst. Vid bordet satt tidigare vd:n för HSB, Håkan Falk, som vid årsskiftet lämnar uppdraget som tillförordnad vd för Norrvatten. På den andra stolen, Petter Lindfors, som är mångårig rådgivare inom stadsutveckling och tidigare ordförande för exploateringsnämnden i Stockholms stad. Och slutligen Pehr Granfalk som efter elva år som moderat politiker skulle återvända till att jobba med rådgivning vid etablering och exploatering.
– Vi insåg det när vi pratade om vad som skulle hända nu, att Håkan skulle börja som konsult igen och jag hade planer på att starta företag på nytt, att många av våra kompetenser och bakgrunder går väl ihop. Så vi kom fram till det att vi helt enkelt gör det gemensamt, säger Pehr Granfalk.

Trion har stött på varandra genom åren, genom sina olika roller som politiker för exploateringskontoret i Stockholm, på olika vd-stolar och som rådgivare till etablerare. Pehr Granfalk menar att den kompetensen gör att de kan gemensamt hitta lösningarna för framtida kunder.
– Jag har genom min roll som politiker märkt av hur företag som vill etablera sig inte alltid är förberedda på rätt sätt. Eller att de har lagt massa tid och pengar på att ta fram ett förslag som inte rimmar väl med kommunens mål och visioner, och därför inte blir godkänt, säger han.

Så det är ambitionen med rådgivningsbyrån som fått namnet Trio – att coacha fastighetsägare och företag i sina etableringar eller ombyggnationer. Förutom rådgivning och assistans i projekt så ska de också bygga upp en nätverkstjänst som kopplar ihop personer inom fastighet och etablering med tjänstepersoner och politiker i olika kommuner.
– Jag tror det vi kan göra och underlätta för många är att ha koll på byggprocesserna och ha en förförståelse för vad en kommun letar efter som man kanske inte får med sig från till exempel seminarium. Vi vet hur processerna funkar och var det brukar tjorva, så att vi i slutändan kan korta ner ledtiderna, säger Pehr Granfalk.

Ni kom på idén bara för en månad sen, men vad är det som gör att ni vill ta er an något sådant i dessa tider?
– Det är egentligen den perfekta tiden. Om vi ser det så här, planprocesserna och ledtider tar uppåt fem år i Stockholmsområdet där vi kommer fokusera. Det är för sent att komma igång med projekt när lågkonjunkturen vänder, det är nu som man behöver komma igång med sina planer om man vill ha det klart till när det är goda tider igen. För när det är goda tider så kommer det bli tjockt med andra aktörer som vill etablera sig och som kommer tävla om markanvisningarna, säger Pehr Granfalk.

Ni är tre som startar rådgivningsbyrån Trio. Men Petter Lindfors kommer jobba krav med sin egen firma och agera senior rådgivare till er, så hur många kunder kommer ni egentligen kunna ha som mest?
– Det är såklart en angenäm fråga, vi är precis i uppstartsfas med kunder så vi kan inte gå ut med något om det just nu. Men det får vi ta allt eftersom uppdragen kommer in. Vi är inte främmande för att ta in konsulter eller andra som kan stötta upp om det skulle behövas, men det ska absolut inte påverka kvalitén på kompetensen vi erbjuder, säger han.

Läs också