De har nöjdast butikshyresgäster

Väla centrum. Bild: Diligentia

– Vi på Eurocommercial är mycket stolta över detta toppbetyg från våra hyresgäster. Utmärkelsen ligger väl i linje med vår fasta övertygelse att goda relationer med hyresgästerna skapar långsiktig lönsamhet i våra fastigheter. Förutom att vi äger attraktiva fastigheter för handel har vi ansträngt oss under lång tid för att skapa en bra stämning i våra handelsplatser tillsammans med en lokalt förankrad organisation, säger Martin Bjöörn, fastighetschef för Eurocommercial i Sverige.

– Det allra viktigaste för att lyckas få så nöjda hyresgäster är att ha en centrumledning som är närvarande, tillgänglig och där alla brinner för sitt arbete. Här på Väla strävar vi efter att ha en god, tät relation med våra butiker och även deras kunder. Vi är goda lyssnare.. Att vi nu, för femte året i rad, blir utsedda av våra hyresgäster till bästa centrum i Centrumbarometern ser vi som en bekräftelse på att vårt arbetssätt är rätt. Långsiktigt ägande i kombination med nära kundsamarbete ger resultat, säger Niklas Blonér, centrumchef på Väla Centrum.

Nyligen blev Väla Centrum också framröstat till Årets köpcentrum 2012 av den europeiska organisationen Nordic Shopping Council. I och med den utnämningen går de vidare och blir Sveriges bidrag till den nordiska tävlingen NCSC Awards Shopping Center of the Year (Nordens Bästa Köpcentrum) i april nästa år.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer