Sveriges nationalarena har gått back på driften sedan invigningen, värdet har skrivits ner dramatiskt och flera har dragit sig ur. Den nye driftaktören AEG ser dock positivt på Friends Arenas framtid.
Sedan tisdagen är det ett faktum. Lagardère Sports aviserade i april att man lämnar driften av Friends Arena. Nu ska AEG ta över.
Arenabolaget och AEG har en gemensam ambition att positionera Stockholm som evenemangsregion och ta upp konkurrensen om attraktiva events med andra städer i Europa. Hyresavtalet mellan AEG och Arenabolaget, som ägs av Svenska Fotbollförbundet och Fabege, är på tio år.
Till TV4 sa Fabeges vd Christian Hermelin i går att man får ha tålamod innan de negativa siffrorna, där driften gått back sedan start 2012, vänder.
– Man ska ha respekt för att det tar tid, allting. Vi tror att man kommer att gå runt, men inte 2017 och inte 2018. Men inom inte allt för många år är tanken att vi inte bara ska gå runt utan att arenan ska vara en stolthet för oss alla.
Han säger också i intervjun att AEG är ett bättre alternativ än Lagardére.
– De har bättre förutsättningar. De har sin närvaro i Stockholm och det ger både synergier i drift, de här enheterna ska förvaltas och det finns många områden där vi har specialister där vi nu kan få synergier, säkerhet till exempelvis. Vad gäller utnyttjande av arenan kan vi också lägga en mycket bättre kalender för att få ihop det på bästa sätt.
Daniel Stålbo, marknads- och kommunikationschef på AEG och Stockholm Live, kommenterar till Fastighetssverige:
– Vi fick en förfrågan om att driva Friends Arena som vi efter vår analys och våra erfarenheter med att driva 120 arenor runt om i världen ser positivt på. Friends Arena är en jättefin arena, nationalarena för fotbollslandslaget, hemmaplan för AIK i allsvenskan och en modern multievenemangsarena.
– Vi ser stora möjligheter till att skapa ett ännu mer attraktivt erbjudande för hela Stockholmsregionen på den internationella evenemangsmarknaden.
Fabeges vd Christian Hermelin säger att ni är bättre än Lagardère. Berätta varför AEG är lämpade för uppdraget.
– Vi kan inte kommentera några jämförelser med tidigare operatör. Men AEG har drivit arenor i Stockholm sedan 2008 och kan den svenska marknaden väl, samtidigt som vi har en bred internationell erfarenhet med oss genom att tillhöra AEG som koncern.
Driften har ju gått back varje år, och Friends Arena har omgärdats av negativa rubriker till och från. Tankar kring det?
– Vi har gjort vår analys med både lokala och internationella erfarenheter med oss och ser positivt på framtiden. Vårt uppdrag är att skapa bästa förutsättningar för kunder, partners och besökare på alla våra arenor och stärka Stockholmregionen som en självklar plats för evenemang på den internationella marknaden, säger Daniel Stålbo.
Noterbart är att Folksam, när de lämnade sina 11,1 procent i Arenabolaget, hade skrivit ner värdet till 0 kronor – och sålde sin andel till fotbollförbundet för 17 000 kronor.
– Gällande historiken kring fastigheten och dess ekonomi så är detta inget som vi kan kommentera. Vi har gjort vår analys med både lokala och internationella erfarenheter med oss och ser positivt på framtiden. Vårt uppdrag som driftsbolag är att skapa bästa förutsättningar för kunder, partners och besökare på alla våra arenor och stärka Stockholmregionen som en självklar plats för evenemang på den internationella marknaden.
Hur skiljer sig arenorna i Stockholm, driftmässigt?
– Den stora skillnaden mellan arenorna i Globenområdet och Friends Arena är naturligtvis storleken. Friends Arena har en maxkapacitet på en fylld Tele2 Arena plus två fyllda Ericsson Globe. Det är en stor skillnad. Men sen, oavsett arena, är de alla mäktiga, speciellt när de är utsålda, avslutar Daniel Stålbo.
