Stadsbyggen tar ett första steg in på retailmarkanden med förvärvet av Ingelsta handelsområdet som görs tillsammans med RED. Peter Åman, vd för Stadsbyggen, berättar för Fastighetssverige varför man väljer att kliva in på retailmarknaden nu, om framtidsplanerna inom segmentet, var man ser möjlighet till nya förvärv och om samarbetet med RED.
En ny aktör gör entré på retailmarknaden. Detta när Stadsbyggen (Svenska Stadsbyggen i Nacka Strand) tillsammans med RED (Rico Estate Development) som förvärvar Ingelsta handelscentrum av det tyska fastighetsbolaget Deka Immobilien.
Det nybildade bolaget Forum Tenax tillträder som ny fastighetsägare omgående. Detta markerar Stadsbyggen och RED:s första gemensamma affär, vilket enligt bolagen skapar en stabil plattform för framtida samarbeten och projekt.
– Vi tar steget in på retailmarkanden för att vi tror att segment kommer att få en bra tillväxt framöver om man lyckas köpa fastigheter i bra kommersiella lägen, säger Peter Åman.
– Vi tycker att Norrköping är en bra regionstad med ett stort upptagningsområde.
När ni tänker retail, är det den här typen av handelsplatser ni ser framför er?
– Ja, det är handelsplatser med en tillräcklig storlek och rätt butiksmix som vi tänker på då och det är något som vi fortsatt tror mycket på.
Vad gör RED till rätt partner för er här?
– För det första vill vi vara i partnerskap med någon som kan segmentet. När vi hittade RED och såg vilken kunskap och vilka kontaktytor de besatt inom retailsidan så tyckte vi att det var en perfekt partner för oss.
Ingelsta handelsområde i Norrköping omfattar närmare 40 000 kvadratmeter och rymmer 13 handelsaktörer bland vilka Bauhaus, Willys, Jula och Rusta återfinns. En nyckelfaktor till att handelsplatsen förvärvats är det gynnsamma läget men även utvecklings- och förädlingspotentialen har varit en viktig del.
– Vi är utvecklare i grunden och gillar att förädla och bygga, i just detta vi köpte i Ingelsta finns förädling och byggrätter vilket gjorde det extra intressant.
– Stadsbyggen har alltid tittat på utveckling och har aldrig köpt någon fastighet där vi inte kunnat tillföra någonting.
Har ni satt någon tidsplan för arbetet med Ingelsta handelscentrum?
– Vi har lagt en affärsplan som stäcker sig mellan tre till fem år framåt. Under den perioden ska vi exekvera byggrätterna och förbättra de saker vi behöver göra för att hjälpa hyresgästerna.
– Vi kommer vara väldigt lyhörda för hyresgästernas önskemål, då glada hyresgäster är bra hyresgäster.
Med Ingelsta handelscentrum förvärvet klart öppnar Stadsbyggen för fler förvärv inom segmentet.
– Vi har möjlighet att köpa mer, säger Peter Åman.
Vilka städer ser ni som intressanta för retailförvärv?
– Det är framför allt storstadsområdena – Malmö, Göteborg och Stockholm – där vi helst tittar. Men även regionstäder är intressant om det finns tillräckligt bra upptagningsområde, vilket vi tycker att det gör i Ingelsta.
