Hemsö och Tagebad meddelade tidigare i veckan att de har bildat JV-bolaget Hemtag Fastigheter AB för att utveckla, äga och förvalta bad- och friskvårdsanläggningar i landet. För Fastighetssverige berättar Hemsös vd Nils Styf mer om samarbetet och varför det finns ett värde i att investera i bad- och friskvårdsanläggningar.
Hemsö och Tagebad meddelade tidigare i veckan att de har bildat JV-bolaget Hemtag Fastigheter AB för att utveckla, äga och förvalta bad- och friskvårdsanläggningar i landet. För Fastighetssverige berättar Hemsös vd Nils Styf mer om samarbetet och varför det finns ett värde i att investera i bad- och friskvårdsanläggningar.
– Hemsö har många samarbeten och pågående dialoger med Sveriges kommuner där såväl politiker som tjänstemän har efterfrågat hjälp med denna typ av investering. Vi ser ett mervärde i att kunna erbjuda landets kommuner ett alternativ till att bygga och äga anläggningarna själva. Genom samarbetet med Tagebad skapas en långsiktig aktör med kompetens, erfarenhet och genomförandekraft som tidigare har saknats på marknaden. I och med samarbetet kan Hemsö bredda sitt erbjudande till kommunerna och därmed bidra till att fler anläggningar byggs.
Tagebad är ett helägt dotterbolag till Tagehus som är verksamma som utvecklare, ägare och förvaltare av bad-och friskvårdsanläggningar. Bolaget äger i dagsläget badanläggningar i Järfälla och Tyresö som de har utvecklat i egen regi. Hemsö har dock inte satt några geografiska begränsningar i JV:t när det gäller etableringen av nya anläggningar i landet utan hoppas kunna verka i hela Sverige enligt Nils Styf.
– Sveriges kommuner har ett stort kommande investeringsbehov i den här typen av anläggningar vilket har sin grund i att cirka 75 procent av anläggningarna har uppnått teknisk livslängd. Badhus är en kommunal angelägenhet där barn och unga ska lära sig simma och där föreningslivet ska verka. Lägg därtill en växande befolkning så inser man att behovet framgent kommer att växa.
Hur mycket värde finns det i att investera i bad- och friskvårdsanläggningar?
– I undersökningar har det estimerats att det finns ett investeringsbehov på 40-60 miljarder för att ersätta befintliga badhus som uppnått teknisk livslängd. Det är inte möjligt att uppskatta hur stor andel som kommer att utföras av det offentliga och hur mycket som det privata initiativet kan bistå med. Men vi ser definitivt ett ökat intresse från kommunerna med att få hjälp med denna typ av investering, säger Nils Styf.
Hur långsiktig kan en satsning inom de här fastighetsslagen bli, när når man så att säga en punkt där beståndet är uppdaterat och behovet har avstannat?
– Hemsö har inte satt någon bortre horisont för den här satsningen och kommer i likhet med resterande delar av vår verksamhet att verka långsiktigt. Det finns en kommande investeringspuckel för badhus och när beståndet är uppdaterat så kvarstår fortfarande att förvalta dessa anläggningar på ett långsiktigt hållbart sätt vilket vi är vana vid.
Hur påverkar coronapandemin, är människor verkligen intresserade av att trängas på badhus nu?
– Badhus har likt många andra verksamheter drabbats av pandemin men vi ser att folk vill tillbaka, både för träning och rekreation. En stor del av verksamheten i badhus kretsar även kring simundervisning och rehabiliteringsträning vilket inte kan rationaliseras bort på lång sikt då det inte finns några alternativ, säger Nils Styf.
