Vid en extra bolagsstämma i fredags förra veckan fattade styrelsen i Odd Molly International beslut om att byta företagsnamn till Logistea AB. Vid stämman fattades också beslut om att ändra verksamhetsföremålet i bolagsordningen till att förvärva, utveckla och försälja fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utöver detta beslutade stämman om att dela ut samtliga av Odd Mollys aktier i We aRe Spin Dye (WRSD, som köpte modeverksamheten), till Odd Mollys aktieägare.
Besluten vid stämman slutför Odd Mollys förvandling från ett modebolag till ett renodlat fastighetsbolag som framöver alltså kommer ha namnet Logistea – ett bekant namn för många inom fastighetsbranschen och som varit ”ledigt” i mindre än en månad efter det att tidigare Logistea bytte namn till Athanase Innovation AB den 29 september.
För Fastighetssverige berättar Logisteas styrelseordförande Patrik Tillman varför man valde namnet Logistea:
– Vi har jobbat med ett nytt namn under lång tid och diskuterat olika förslag, Logistea lockade oss då namnet fångar vår verksamhet och fokus på ett bra sätt, det är ett kort och tydligt namn och vi tycker att det funkar både i Sverige och internationellt.
Det var mindre än en månad sedan som tidigare Logistea bytte namn, hur gick tankarna kring att ta ett namn som nyligen var aktivt i branschen?
– Vi har varit i kontakt med de tidigare innehavarna av namnet inför bytet och frågat om tillåtelse för att få använda namnet. Då deras fastighetsverksamhet var avvecklad så vi kom överens om att få ta över namnet, säger Patrik Tillman.
Vad finns det för konkreta fördelar med att ni bryter er loss från namnet Odd Molly som ju är starkt förknippat med mode?
– Det var en överenskommelse som vi hade att när vi var klara med renodlingen att vi inte skulle ha ett namn som förknippas med modet. I och med att modet lever kvar och mår bra under We Are Spin Dye så finns Odd Molly i högsta grad kvar som ett klädmärke.
– Redovisningsmässigt har vi inte kunnat presentera oss fullt ut som ett fastighetsbolag tidigare, men nu blir det mycket lättare att analysera och följa oss när vi bytt namn och är ett rent fastighetsbolag. Det blir bra och mindre komplext och våra motparter uppskattar detta också.
I och med beslutet att byta namn på bolaget och samtidigt dela ut Odd Mollys aktier i We aRe Spin Dye så är Logistea formellt ett renodlat fastighetsbolag. Inom en snar framtid tillträder Niklas Zuckerman som ny VD och Anders Nordvall som vice VD och transaktionschef, båda ansluter från Savills. Parallellt med detta fortsätter bolag att jobba vidare med affärer berättar Patrik Tillman.
– Vi utvärderar löpande nya förvärv och vi drar nytta av det djupa kontaktnät vi har på marknaden. Vi har nyligen emitterat en grön obligation på en halv miljard kronor, och i kombination med övriga finansieringsmöjligheter via våra banker ser vi goda möjligheter att kunna fortsätta växa vidare i snabb takt.
