Fabeges vd Stefan Dahlbo har en bergfast tro på kontorsmarknadens framtid och tror på ökad aktivitet efter sommaren. Under det tredje kvartalet ska bolaget också satsa hårt på att minska mängden vakanser i beståndet – så här ska det gå till.
När Fabege släppte sin Q2-rapport under fredagen kunde man redovisa flera förbättrade nyckeltal jämfört med motsvarande period 2020. Hyresintäkterna uppgick till 715 miljoner kronor (696), en ökning med 2,7 procent mot föregående år, driftnettot uppgick till 541 miljoner kronor (526), och förvaltningsresultatet uppgick till 369 miljoner kronor (359).
Fabeges vd Stefan Dahlbo berättade under presentationen av delårsrapporten att han är nöjd med bolagets prestation under det andra kvartalet och det första halvåret:
– Vi hade en stark nettouthyrning på 20 miljoner för det andra kvartalet och på totalt 56 miljoner för första halvåret. Det är bra aktivitet i marknaden med mycket visningar och jag är optimistisk inför Q3 med tanke på de dialoger vi har idag. Det finns de kunder som funderar på att minska sin yta men också de som vill ha större och som funderar på hur man vill flytta. Omförhandlingarna i kvartalet gick också bra och gav en ökning av hyrorna på tolv procent, det var lite mer än vi hade förväntat oss, säger Stefan Dahlbo.
Stefan Dahlbo ser fortfarande att de skriver avtal med stabila hyror men han är mån om att få till fler avtal till hösten för att öka bolagets uthyrningsgrad på 91 procent.
– Uthyrningsgraden är fortfarande för låg och vi har lite många mindre vakanser i city som vi jobbar med att fylla, vi ska jobba aktivt med detta och där ser vi att en efterfrågan börjar komma igång igen. Under vintern tror jag på en större efterfrågan på mindre lokaler och vi kommer också förstärka uthyrningsteamet under hösten för att bättra på det här arbetet ännu mer.
Stefan Dahlbo försäkrar att han fortfarande är helt övertygad om kontorets betydelse, precis som han varit under hela pandemin.
– Jag är fortfarande helt övertygad om kontorens betydelse, men med det sagt så tror jag inte det blir som innan pandemin. När vi pratar med potentiella hyresgäster så står det klart att det finns nya lösningar på hur vi jobbar, det blir mer digitalt och vi gör färre resor. Modeordet flexibilitet blir ännu viktigare och även det här med att hitta hybridlösningar, men det vi märker tydligast är den här längtan efter att kunna ses, och detta med att bygga kultur är också viktigt. I vissa fall kommer de förändrade arbetssätten leda till mindre ytbehov, men sedan ser vi vissa kunder som kommer behöva mer ytor för att de är fler på kontoret. Det gäller att vara lyhörd och på tårna, säger Stefan Dahlbo och berättar vidare att han tycker kontorsmarknaden är på väg mot en mer normal aktivitet igen.
– Vi gjorde fler omförhandlingar i Q2 än i Q1. Många av de kunderna som sade upp avtal i förra kvartalet är samma som vi nu förhandlar på nytt med, och jag tycker att det har blivit hyror på bra nivåer i de diskussionerna.
Transaktionsmarknaden har fortsatt att vara stark under 2021 med rekordmånga affärer, främst är inom bostäder och logistik, men det har även gjorts några transaktioner avseende kontor i Fabeges områden på bra nivåer. Fabege själva har dock inte varit särskilt aktiva, Stefan Dahlbo berättar varför.
– Vi tittar på det som kommer ut inom våra områden och vi är mest intresserade av sådant som finns i närheten av de områden där vi verkar idag. Vi har budat på en del hittills i år men har inte velat betala det som fastigheterna till slut har sålts för.
