Image

D Carnegie färdigställer refinansiering om 3,2 miljarder

Ekonomi/Finansiering D Carnegie har genomfört en refinansiering på 3 255 miljoner kronor med AIG Asset Management (Europe) Limited tillsammans med en revolverande investeringsfacilitet om 750 miljoner kronor.
Publicerad den 31 Oktober 2017

Låne- och investeringsfaciliteten har en löptid på sju år vilket förlänger bolagets totala kapitalbindningsprofil från 3,3 år till 5,5 år.

- Vi är glada över att se en ny stor internationell institution som finansiär av bolaget. Detta är i linje med våra pågående arbeten för att optimera D Carnegie & Co:s kapitalstruktur, säger Svein-Erik Lilleland, tf vd för D Carnegie.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Avkastning på bostäder fortsatt en utmaning i norr

Transaktioner När Diös gör affärer i norra Sverige är det med ett tydligt mål i sikte: att öka portföljen i centrala lägen och minska densamma i utkanten av städerna. Annie Franzon, transaktionschef på Diös, delger Fastighetssverige bolagets vision för norra Sverige. – Det är tydligt vad kunderna efterfrågar, säger hon.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige