Cushman & Wakefield: Transaktionsvolymen för Q1 2020 högre än motsvarande period 2019

Trots en viss avvaktan på marknaden under slutet av första kvartalet 2020 överträffade transaktionsvolymen under årets första kvartal motsvarande period under rekordåret 2019 med råge, rapporterar Cushman & Wakefield.

Enligt de senaste siffrorna från Cushman & Wakefield överträffar aktiviteten på den svenska fastighetsmarknaden för första kvartalet 2020, på nära 40,5 miljarder kronor, kraftigt volymen för samma period 2019. Motsvarande siffra landade under fjolåret på 31,8 miljarder kronor. Detta är en anmärkningsvärt positiv start på 2020, då 2019 som helår var ett nytt rekordår med en total transaktions-volym på nära 234 miljarder kronor, inkluderat Hemfosa-affären om 28 miljarder kronor i Sverige. Det mest populära segmentet totalt sett är kontor (12,7 miljarder kronor), följt av bostäder (10 miljarder kronor) och handel (8,6 miljarder kronor).

Det är främst svenska investerare som varit aktiva på marknaden hittills i år. Runt 76 procent (30,7 miljarder kronor) i värden på fastigheter har förvärvats av inhemska köpare. Störst affärer har sammantaget hittills gjorts inom segmenten handel (cirka 28 procent), bostäder (cirka 26 procent) och kontor (cirka 22 procent). Dock har det gjorts affärer inom samtliga segment under årets första kvartal.

Bland internationella investerare har köpare från Norge, Tyskland och USA varit aktiva och tillsammans har investerare från dessa länder förvärvat fastigheter i Sverige för närmare 24 procent (9,8 miljarder kronor) under perioden. Norge, som stått för den största delen med nära fem miljarder kronor, och har investerat brett i kontor (2,6 miljarder kronor), bostäder (2 miljarder kronor), samhällsfastigheter (200 miljoner kronor) och handel (145 miljoner kronor). Från tyskt håll har 3,3 miljarder kronor investerats i kontorsförvärvet Solna United och förvärven om 1,5 miljarder kronor har amerikaner placerat uteslutande i industrisegmentet.
– I vår senaste enkät-undersökning, som genomfördes i januari i år, uppgav rekordstor andel av investerarna att de planerade att nettoköpa under 2020. Då såg vi en risk att det inte skulle finnas tillräckligt många objekt på marknaden. Även om läget markant förändrats under de sista veckorna i mars så återstår det att se om underliggande investeringstryck tar sig uttryck i flera genomförda affärer under andra kvartalet i år, trots marknadens generella försiktighet i nuläget, säger Annika Edström, Head of What’s Next/Research på Cushman & Wakefield.
– Kassaflödesfastigheter med starka hyresgäster, centralt belägna fastigheter i våra storstäder samt bostadsfastigheter står sig starkt även i dagens marknad. Bankerna har börjat bli mer selektiva med såväl motpart som objekt. Obligationsmarknaden är fortsatt sval, framförallt för icke säkerställda obligationer, säger Kristoffer Sandberg, Head of Capital Markets på Cushman & Wakefield.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer