Convendums rekonstruktion förlängs igen

Convendums rekonstruktion förlängs igen
Convendum tog första steget utomlands genom sin etablering i Palma. Bild: Convendum

Convendum, som har Wallenstam som en viktig partner och delägare, får förlänga sin rekonstruktion i ytterligare tre månader, det rapporterar Dagens Industri.

”Vi var på vippen att skicka in begäran om planförhandling i dag”, säger rekonstruktören Jakob Callmander till Di.

Rekonstruktionen har redan pågått under sex månader och det som nu behöver redas ut är beräkningsunderlaget rörande tre-fyra större borgenärer.

Convendum har än så länge sagt upp fem hyresavtal av totalt 18 stycken. Ett rörde Palma på Mallorca medan resten rör Sverige. Bland annat lämnar Convendum sitt prestigekontor på Sveavägen.

Wallenstam har en exponering om totalt 400 miljoner kronor och Convendum är också fastighetsbolagets tredje största hyresgäst.

Läs också