Håkan Johanson bidrar med ett stort kontaktnät inom fastighetsbranschen där han arbetat med finansieringar av alla slags fastighetsbolag och fonder. I och med att finansieringen av ett fastighetsförvärv sedan krisen blivit alltmer kritisk får Håkan Johansons kunskap i finansieringslösningar en väsentlig roll i Colliers tjänsteutbud.
Håkan Johanson börjar sin anställning under mars och kommer att vara placerad i Stockholm. Tjänsten tillhör inget specifikt affärsområde utan fungerar övergripande och binder samman intag av transaktioner samt har en rådgivande roll i affärer där krediter är viktiga för transaktionen.
– Vi känner oss mycket nöjda med rekrtyeringen av Håkan Johanson som kommer in med ny kunskap i bolaget och som samtidigt blir en naturlig dörröppnare med sitt välkända namn och sina kontaker i fastighetsbranschen. Denna kompetens är också en förstärkning till våra uppdragsgivare vid finansieringar inom transaktion. Vi ser även möjligheter där finansiering är en viktig del för att transaktionen skall genomföras eller där vi kan hitta lösningar på olika avvecklingsuppdrag för banker eller fonder, säger Colliers vd Dan Törnsten.
