Ulrica O Magnusson, vd på Codesign de senaste fem åren, lämnar sin post för att satsa på egen låda. Codesign ska drivas vidare ”chefslöst”.
I lite över fem år har Ulrica O Magnusson jobbat på Codesign, de senaste 3,5 åren har hon varit vd.
– Fem år har gått fort och samtidigt har vi hunnit med så mycket tillsammans. När jag nu valt att driva egen låda får företaget fortsätta sin förändringsresa. Det här är bara början för Codesign fortsatta utveckling och jag har fått vara med och rekrytera många duktiga och engagerade medarbetare som kommer att fortsätta förändra världen, säger Ulrica O Magnusson.
Codesign har under Ulrica O Magnussons ledning utvecklats från att i mångt och mycket vara en fullservicebyrå inom inredningar, kontors- och hyresgästanpassningar till att idag även innefatta verksamhets-, varumärkes- och stadsutveckling samt skolor, bostäder och hotell.
Nu stiger medarbetarna fram och tar ett större ansvar.
– Nu får vi testa chefslöst på riktigt och vidareutveckla tankarna och processerna kring den medarbetardrivna verksamheten. Vi kommer att förädla vår styrmodell och göra det vi gör allra bäst.
Vi är i ständig rörelse, vi förändrar, vi utvecklar, säger Peter Ullstad, grundare till Codesign.
