Citycon köper ut KF från Stenungstorg

Johan Elfstadius Bild: Citycon

Citycon blir ensam ägare till Stenungstorg köpcentrum i Stenungsund. KF säljer sin 30-procentiga andel.

Affären baseras på ett underliggande fastighetsvärde för hela anläggningen på 575 miljoner kronor. KF säljer alltså sin del (av bolaget Stenungs Torg Fastighets AB) för 172,5 miljoner kronor.

– När vi nu äger och kontrollerar helheten är vår avsikt att fortsätta att utveckla Stenungstorg Köpcentrum. Ägandet underlättar arbetet för att förverkliga ett ännu mer levande och attraktivt köpcentrum, säger Johan Elfstadius, vd på Citycon AB.

– Vi kommer genomföra en utbyggnad och renovering för totalt 180 miljoner kronor. Utbyggnaden omfattar cirka 5 000 kvadratmeter. Uthyrningsarbetet har redan startat och när vi uppnått en tillräcklig uthyrningsgrad kommer vi påbörja byggnationen. Vi beräknar byggstart under 2013 och preliminärt att vara klara i slutet av 2014.

– Stenungssund växer och är med sin närhet och goda kommunikationer till Göteborg en framtidsort som vi är glada att bedriva verksamhet i, säger Johan Elfstadius.

– I och med försäljningen kan KF Fastigheter öka sitt fokus på företagets övriga anläggningar i Västra Götaland. Citycon har en gedigen erfarenhet att utveckla denna typ av centrum och de är en långsiktig ägare så det känns bra att lämna över till dem, säger Bernt-Olof Gustavsson, vd på KF Fastigheter.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer