Tidigare i år meddelade Cernera nya förvärv av fastigheten Amhult 107:2 i Torslanda samt tre fastigheter i Nykvarn. Transaktionerna har slutförts under sommaren och Cernera har tillträtt fastigheterna.
Fastigheten Amhult 107:2 har en markarea på 4 398 kvadratmeter och består idag av två huskroppar med bland annat padel- och restaurangverksamhet. Fastigheten ligger nära befintliga bostäder i Amhult centrum och bedöms som en naturlig fortsättning på utvecklingen av området.
Fastigheterna Ströpsta 3:379, 3:421 samt 3:422 som är belägna i Brokvarn strax utanför Nykvarns centrum har förvärvats med avsikten att driva detaljplan för bostäder. På fastigheterna finns idag verksamheter inom industri och annan affärsverksamhet.
