Catena lägger ett bud på det onoterade fastighetsbolaget Klockarbäcken, som äger två fastigheter, värderade till 274 miljoner kronor.
Klockarbäcken skapades av Catella 2015 och äger i dag en logistikfastighet i Umeå och en i Vaggeryd (orter där Catena redan finns etablerade), sammanlagt cirka 40 000 kvadratmeter.
Catena erbjuder aktieägarna i Klockarbäcken att som betalning för aktierna i Klockarbäcken erhålla nyemitterade aktier i Catena. Budvärdet motsvarar 110 kronor per aktie i Klockarbäcken. Samtliga aktieägare i Klockarbäckens styrelse, däribland de två största ägarna i Klockarbäcken, har förklarat att de avser att acceptera erbjudandet.
Vid full anslutning till Erbjudandet kommer cirka 990 000 nya Catena-aktier att emitteras till Klockarbäckens aktieägare, vilket skulle motsvara 2,7 procent av totalt antal aktier efter emissionen.
Nuvarande aktieägare i Klockarbäcken får kvartalsutdelningen om två kronor som delas ut den 16 oktober. Därefter tillfaller utdelningarna, om förvärvet går igenom, Catena.
– Ett förvärv av Klockarbäcken innebär ökad närvaro i bra logistiklägen på orter som Catena prioriterar, säger Benny Thögersen, vd på Catena.