Catellas vd lämnar omgående

Daniel Gorosch Bild: Catella

Fastighetsinvesteringsbolaget Catellas vd Christoffer Abramson lämnar bolaget på dagen. Det framgår av ett pressmeddelande.

Enligt Catella har Christoffer Abramson och styrelsen kommit överens om att han ska lämna rollen. Daniel Gorosch, nuvarande vd för Catella Corporate Finance Sverige har utsetts till tillförordnad vd och koncernchef från och med i dag.

Catellas kommunikationschef Veronica Hjelte vill inte utveckla vidare varför beslutet har tagits utan konstaterar att ”det är ett beslut som styrelsen har tagit tillsammans med Christoffer”, vilket hon säger till säger till Nyhetsbyrån Direkt. Hon uppger vidare att beslutet som har tagits är ett led i Catellas ”pågående transformation”.

På frågan om styrelsen och Christoffer Abramson var överens om beslutet svarar hon att det beslutet har man tagit gemensamt. Hon säger också att han inte fått sparken.
”Nej, det finns ingen konflikt bakom. Styrelsen är nöjd hans arbete under hans tid som vd.”

Nyhetsbyrån Direkt ställer också frågan till Veronica Hjelte om varför går han på dagen.
”Det är snabba besked och puckar i noterad miljö och nu hade vi en ganska sömlös lösning till hands inom koncernen och då valde styrelsen att göra så här.”

En rekryteringsprocess för att hitta en ny permanent vd inleds omedelbart, uppger Veronica Hjelte vidare.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer