Catellas kommunikationschef får gå

Catellas kommunikationschef får gå
Anne Rådestad Bild: Catella

På grund av organisationsförändringar fortsätter Catella att krympa ledningsgruppen. Den här gången får kommunikationschefen Anne Rådestad gå.

– Förändringarna innebär att moderbolaget får en delvis annan roll då kommunikationsansvaret flyttas ut i organisationen. En följd av detta är att funktionen kommunikationschef i moderbolaget nu tas bort, säger Johan Ericsson, vd för Catella.

Detta innebär att Catellas kommunikationschef och ledamot i koncernledningen,
Anne Rådestad lämnar bolaget under hösten.
– Vi har kommit fram till att vi inte kan utveckla kommunikationschefsfunktionen på så sätt som det var tänkt från början varför jag har förståelse för att Anne Rådestad söker sig utanför bolaget. Det har varit givande och utvecklande att arbeta tillsammans med Anne Rådestad. Hennes kunskap och erfarenhet har varit väldigt berikande för Catella, säger Johan Ericsson.

I somras lämnade Lennart Schuss ledningsgruppen för att i stället bli arbetande styrelseordförande i Catellas nordiska corporate finance-bolag med uppgift att koordinera och utveckla den nordiska verksamheten.

Läs också