Valberedningen föreslår att Carina Åkerström utses till ny styrelseordförande i Intea Fastigheter vid bolagets årsstämma 2026.
Inför årsstämman 2026 har nuvarande styrelseordförande Caesar Åfors samt styrelseledamot Håkan Sandberg meddelat att de avböjer omval till styrelsen. Valberedningen föreslår att Carina Åkerström tar över rollen som styrelseordförande. Hon valdes in som styrelseledamot i Intea på årsstämman 2025. Carina Åkerström var tidigare vd och koncernchef för Handelsbanken.
– Vi är glada att kunna föreslå Carina Åkerström som ny styrelseordförande att utses på årsstämman 2026. Hennes erfarenhet och kompetens är ett värdefullt tillskott i den fortsatta utvecklingen av Intea, säger valberedningens ordförande Carl-Johan Ehn.
Inteas årsstämma hålls den 22 april 2026 i Stockholm.
