JV-parterna CA Fastigheter och Galjaden fortsätter sin utvecklingsresa i Linköping genom att förvärva markområde på Tornbyområdet av Skanska.
Fastigheten är belägen i direkt anslutning till köparnas tidigare utvecklingsområde där man redan etablerat Ahlsell, Bevego och Dahls tillsammans med ytterligare nu pågående etablering av nya aktörer.
– Detaljplanen för fastigheten är sedan tidigare färdig vilket möjliggör en snabb igångsättning och exploatering för intresserad aktör, säger CA Fastigheters ansvarige Anders Gustafsson.
– Vi har redan med oss intressenter som vill etablera sig på tomten som vi hoppas komma i mål med. Tomten har kanonbra exponeringsmöjligheter utmed huvudleden på Tornbyområdet, säger Galjadens vd Martin Hansson, som gärna ser ytterligare förvärvsmöjligheter i området även om det här troligen var den sista biten obebyggd mark som finns i Tornby.