- Det är viktigt för Brostaden att ligga i framkant när det kommer till miljö- och hållbarhetsfrågor. Vi ser klimatneutralitet som ett naturligt steg efter Green Building-certifieringen, säger Anders Hallquist, marknadschef på Brostaden.
Brostaden var det första företaget i Europa som blev Green Building-partner på företagsnivå.
- Detta är ett centralt steg i Brostadens redan ambitiösa arbete. Fastighetsbranschen bidrar till ökade koldioxidutsläpp och det finns ingen tvekan om att de måste ta sitt ansvar. Det gör Brostaden. Deras klimatinitiativ bidrar till ett långsiktigt hållbart arbete och samhälle vilket in sin tur genererar hållbara affärer, säger Gunilla Hadders, vd för Respect.
Bolag Niam har ett fått ett fint kvitto på sin värdeskapande strategi i försäljningen av handelsområdet Bernstorp till Svenska Handelsfastigheter. Efter affären berättar Rikard Henriksson, Managing Partner på Niam, om möjligheten till nya avyttringar, synen på retailsegmentet, var man helst gör nya investeringar och statusen för transaktionsmarknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.