Ola Orsmark blir ny vd på Briggen. Han kommer närmast från Jernhusen och tillträder i början av oktober.
Ola Orsmark har i drygt åtta år varit affärsområdeschef för Stationer på Jernhusen.
– Jag har haft fantastiskt roliga och lärorika år på Jernhusen, och nu är det dags för mig att ta nästa steg i livet. Tillsammans med alla kompetenta och duktiga medarbetare har vi lyckats utveckla våra stationer till såväl bra bytespunkter som spännande platser att vara på, säger Ola Orsmark.
– Vi välkomnar Ola Orsmark som vd för Fastighets AB Briggen och ser fram emot kommande samarbete. Ola har en bred och intressant erfarenhet inom fastighetsutveckling såväl som förvaltning. Olas erfarenheter och kända goda ledarskap kommer att bidra till det fortsatta utvecklingsarbetet i Briggen och stärka Castellums ledningsgrupp, säger Henrik Saxborn, vd för Castellum AB, som äger Briggen.
I början av året slutade Briggens förre vd Gunnar Östenson. Eklandias vd Tage Christoffersson är tillförordnad vd i mellanperioden.
Jernhusen har inlett rekryteringen av efterträdare till Ola Orsmark.