Boverket minskar med 30 anställda

Boverket minskar med 30 anställda
Boverket i Karlskrona. Bild: Wikimedia commons

Boverket får mindre pengar nästa år och har därför startat ett arbete för att anpassa verksamhet och organisation. Den långsiktiga personalramen ska minska med 30 personer, från 245 till 215, och 15 miljoner ska sparas på övriga kostnader.

Boverket är en myndighet med samhällsuppdrag inom planering, byggande och boende. Under några år hade verket möjlighet att växa genom regeringens särskilda satsningar. Nu går man tillbaka till den basnivå som gällde tidigare.

– Vi behöver anpassa vår verksamhet och organisation, eftersom vår budget minskas när stora uppdrag avslutas. Vi gör en verksamhetsöversyn för att effektivisera och hitta lösningar inom hela Boverket. Det är först efter översynen som vi vet hur många som ska sägas upp och vilken verksamhet som berörs, säger Leif Clemedtson som är HR-chef på Boverket.

Anpassningen genomförs under året och gäller från och med nästa år. Flytten till det nya kontoret i Karlskrona påverkas inte av omställningsarbetet.

Läs också