Bostadsrättsföreningar väljer bunden ränta

Bostadsrättsföreningar väljer bunden ränta
Andelen rörliga lån ökar. Bild: iStock.

Tre fjärdedelar av lånevolymen till bostadsrättsföreningar är bunden på längre än tre månaders räntebindningstid och endast en fjärdedel av lånevolymen har rörlig ränta. Detta kan jämföras med nyligen publicerad finansmarknadsstatistik över hushållens bolån som visar att andelen bolån med rörlig ränta för första gången passerat 75 procent.

– Vi ser att bostadsrättsföreningar har störst andel av lånen bundna till skillnad från hushåll som har störst andel rörligt, säger Andreas Rasku, nationalekonom på Statistiska Centralbyrån.

SCB:s senaste mätning visar att de största branscherna sett till lånevolym i januari 2026 var Fastighet: bostäder som stod för 24,6 procent av den totala upplåningen, följt av Fastighet: kontor med 23,0 procent samt Bostadsrättsföreningar med 19,7 procent.

Utlåningen till Fastighet: kontor uppvisade en tillväxttakt på 4,6 procent, Fastighet: bostäder 0,2 procent och Bostadsrättsföreningar 0,8 procent i januari.

Den årliga tillväxttakten för utlåning var positiv för nio av elva branscher i december och negativ för de övriga två. För januari 2026 noterades den högsta räntan inom branschen Information och kommunikation med 4,41 procent. Den lägsta räntan återfanns inom Bostadsrättsföreningar där den uppgick till 2,87 procent.

Lånevoylmen med räntebindningstider på över 3 år fortsätter att minska.

Läs också